تهدید به مرگ دو جوان هنرمند از سوی طالبان در هرات
تهدید به مرگ دو جوان هنرمند از سوی طالبان در هرات

دو جوان نقاش هراتی که به مناسبت افتتاح سد سلما، عکسهای رییس جمهوری کشور و نخست وزیرهند را نقاشی کرده بودند از سوی طالبان مسلح تهدید به مرگ شدند. این دو جوان به خاطر ترس از طالبان مسلح روستای شان را ترک کرده به شهر هرات آمدند. پدر این دو جوان از حکومت میخواهد که […]

دو جوان نقاش هراتی که به مناسبت افتتاح سد سلما، عکسهای رییس جمهوری کشور و نخست وزیرهند را نقاشی کرده بودند از سوی طالبان مسلح تهدید به مرگ شدند. این دو جوان به خاطر ترس از طالبان مسلح روستای شان را ترک کرده به شهر هرات آمدند. پدر این دو جوان از حکومت میخواهد که خانواده اش را از گزند طالبان مسلح حفظ کند، درحال حاضر این دو هنرمند و خانواده اش بی سرنوشت هستند.

این دوجوان نقاش ماه­ها وقت خود را صرف نقاشی عکس­ های رییس جمهوری کشور محمداشرف غنی و ناریندرا مودی نخست وزیر هندوستان کردند. جوانان که از دل روستای سلمای ولسوالی چشت این ولایت عزم خود را جزم کرده و عواطف واحساسات خود را نسبت به عملکرد دولت هندوستان درساخت سد سلما از طریق این نقاشی­ها نشان دادند.

 اما این دو هنرمند که رفیع ­احمد رحیمی و نثاراحمد رحیمی نام دارند می­گویند، حکومت در زمینه توجهی نکرده است. بناء آثار نقاشی شده آنها پس از اینکه رسانه­ای شد مورد تهدید طالبان مسلح قرار گرفتند. این دوجوان در حال حاضر از آثار که خلق کردند پشیمان  اند.

این دو جوان هنرمند طی مدت سه ماه سه اثر را خلق کردند و تصاویر رییس­جمهوری کشور، نخست وزیرهند و مسوول پروژه سلما را با استفاده از هنرمینیاتوری رسم کردند. امیرمحمد خالقدادی پدر این دو جوان می­گوید مقام های دولتی هیچ توجهی به هنر آنها نکرده است.

 بناء حالا طالبان مسلح از این کار آنها باخبرشدند. او و فرزندانش را تهدید به مرگ نمودند.امیرمحمد حالا با دو فرزندش در گوشه از هرات دست به تحصن زدند.

با این حال مقام­های محلی هرات اطمینان می­دهند که اگر کدام تهدید یا خطری متوجه این خانواده هنرمند باشد به آن رسیدگی خواهد شد. محمدآصف رحیمی والی هرات می­گوید این دو جوان می­توانند حتی در ولسوالی خود بدون دلهره زندگی کنند.

آنگونه که این دو جوان هنرمند می ­گویند طالبان مسلح از چهار روز به این طرف با تماس­های تلفنی خانواده آن­ها را تهدید به مرگ کرده است. بناء بخاطر حفظ جان خود به هرات آمدند تا مقام­های محلی به گونه جدی به مشکل آنها رسیدگی کنند.