حمید سلجوقى خبرنگار روزنامۀ دولتى ( اتفاق اسلام) در ولایت هرات  ظهر روز شنبه زمانی که قصد داشت به هدف تهیه  گزارش وارد ساختمان اداری آن ولایت شود از سوی دو سرباز پولیس ملی که مربوط پوسته امنیتی ناحیه اول شهر هرات می باشند به شدت لت و کوب و توهین گردید. سلجوقی می گوید […]

حمید سلجوقى خبرنگار روزنامۀ دولتى ( اتفاق اسلام) در ولایت هرات  ظهر روز شنبه زمانی که قصد داشت به هدف تهیه  گزارش وارد ساختمان اداری آن ولایت شود از سوی دو سرباز پولیس ملی که مربوط پوسته امنیتی ناحیه اول شهر هرات می باشند به شدت لت و کوب و توهین گردید.

سلجوقی می گوید : با اینکه کارت خبرنگاری را به سربازان پولیس ملی  نشان داده است اما بدون توجع به کارت – وی را مورد لت کوب قرار دادند.

وی افزود: کارت خبرنگاری وی از سوی سربازان پولیس ملی نیز در این رویداد پاره گردیده است.

وی علاوه کرد: زمانیکه وی  از سوی سربازان بعد از لت کوب و اهانت رها گردید بار دیگر در مقابل ساختمان  کنسولگری جمهوری اسلامی ایران سربازان مذکور وی را دوباره بازداشت کرده و یک سیلی نیز در مقابل چندین تن بر صورتش زدند.  

لت کوب این خبرنگار در شهر هرات توسط سربازن پولیس ملی از سوی اعضای  دفتر ساحوی انجمن رسانه های آزاد آسیایی جنوبی سفما در حوزه غرب افغانستان در یک تجمع به شدت تقبیع شد.

مسوولین دفتر ساحوی سفما در غرب افغانستان می گویند طی سال جاری ۱۳ مورد لت کوب و توهین که از سوی برخی مقامات دولتی از جمله والی  هرات و افراد ناشناس صورت گرفته بود به آنها گزارش شده است.

فیصل کریمی سخنگوی انجمن رسانه های آزاد آسیایی جنوبی در غرب افغانستان می گوید باید عاملین این قضایا بازداشت و طبق قانون با آنها برخورد صورت گیرد.

وی از مقامات دولتی در ولایت هرات خواست تا سربازانی که با حمید سلجوقی خبرنگار و نویسنده برخورد غیر اخلاقی  انجام دادند به جزای اعمالشان برساند.

خبرنگاران در حوزه غرب افغانستان توهین به حمید سلجوقی خبرنگار روزنامه دولتی اتفاق اسلام در شهر هرات را توهین به تمام خبرنگاران در این حوزه عنوان می کنند.

پاسوال عصمت الله علیزی قوماندان امنیه ولایت هرات می گوید دو سرباز پولیس ملی  به اتهام توهین خبرنگار از سوی سربازان پولیس قوماندانی امنیه این ولایت بازداشت شدند و تحقیقات از آنها جهت روشن شدن قضیه ادامه دارد.

بنا به اظهارات وی هیچ کسی از جمله نیروهای دولتی حق لت و کوب و توهین  خبرنگاران را ندارند.

قوماندان امنیه ولایت هرات می گوید با عاملین  این قضیه به شدت بر خورد خواهد شد.

این خبرنگار در حالی در شهر هرات از سوی سربازان پولیس ملی لت کوب می شود که هفته گذشته همایشی تحت نام  گفتمان میان خبرنگاران حوزه غرب افغانستان از سوی دفتر انجمن رسانه های آزاد آسیایی جنوبی (سفما ) در شهر هرات برگزار گردید.

در این گفتمان بیش از ۶۰ تن از  نماینده گان و خبرنگاران  رسانه های محلی ملی و بین المللی در حوزه غرب افغانستان اشتراک داشتند.

این همایش به هدف شناسایی مشکلاتی که صد راه خبرنگاران و رسانه ها در حوزه غرب افغانستان موجود است از سوی این مرکز راه اندازی گردیده بود.

هم اکنون دفتر ساحوی انجمن رسانه های آزاد آسیایی جنوبی که بیش از ۷۰ عضو دارد به جهت از بین بردن مشکلات روزمره خبرنگاران در این حوزه فعالیت می کند.

طی سال جاری در چندین مورد که خبرنگاران از سوی برخی مقامات و افراد با نفوذ در حوزه غرب افغانستان  مورد توهین و لت کوب قرار گرفتند مسوولین ساحوی سفما با برگزاری جلسات ضمن محکوم کردن این قضایا از مقامات دولتی خواستار توجه جدی در جهت تامین امنیت خبرنگاران در این حوزه شدند. ث هرات