خوش بینی به کاهش قیمت گاز در افغانستان

مسوولان در وزارت تجارت افغانستان میگویند با همکاری سکتور خصوصی تلاش خواهند کرد تا قیمت گاز مایع همچنان در نرخ تعین شده آن باقی بماند. به گفته این مسوولان به تازه گی چهار هزار تن گاز که از هفت شرکت خصوصی از سوی دولت خریداری شده بود به کابل انتقال داده شده است. همچنان این مسوولان تاکید می کنند در ولایات نیز نرخ به حالت ثابت است.

افزایش قیمت مواد سوختی از چند ماه بدین سو همواره باعث شکایت مردم در نقاط مختلف افغانستان شده است. با اینکه چندین بار مسوولین ریاست های مواد نفت و اتاق های تجارت از کاهش قیمت گاز صحبت کردند اما قیمت فروش همچنان بالا است. حالا مسوولین در وزارت تجارت و صنایع میگویند با همکاری چند شرکت خصوصی قرار داد خرید چهار هزار تن گاز مایع را بسته اند. مسافر قوقندی میگوید این شرکت ها قیمت گاز را ارزانتر به دولت به فروش رسانده اند و قرار این گاز مایع برای مردم توزیع شود. از جهت دیگر آذرخش حافظی ، رییس روابط بین الملل اتاقهای تجارت میگوید آنها در تلاش هستند تا با ارزانترین قیمت گاز را برای مردم به فروش برسانند. او از این یاد کرد که هفت شرکت خصوصی گاز را ارزانتر از طریق بندر تورغندی هرات به کابل انتقال دادند.

از جهت دیگر حاجی جلیل احمد رئیس شرکت محمود جلیل میگوید آنها گاز را با قیمت ارزانتر از بازار به دولت فروخته اند و پس از این گاز کاهش خواهد یافت.او تاکید می کند که اگر دیگر شرکت ها هم در این زمینه تعهد داشته باشند در فصل زمستان مردم در هرات و دیگر ولایات با چالش نبود گاز و یا افزایش قیمت روبرو نخواهند شد.

طی چند ماه گذشته بارها مسوولین اتاق تجارت و ریاست های مواد نفت در ولایات از کاهش قیمت گاز مایع سخن زدند اما وعده تحقق نیافت و همچنان قیمت گاز در ولایات و مرکز کشور بالا بود.شماری از شهروندان در هرات همچنان از بی توجه ای مسوولان به کنترول گاز شکایت دارند. این افراد میگویند هیچ گاه نتوانسته اند با نرخی که از سوی دولت اعلام می شود گاز را خریداری کنند.video maktab 001

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *