مسئولان محلی در ولایت غور هیچ امیدواری برای برگزاری شفاف در این ولایت ندارند، به گفته آنها انتخابات در ولایت غور، فقط منبع درآمدی برای بزرگان قومی و افراد بانفوذ شده است. به گفته این مسئولان، انتخابات در غور به اساس قومیت و نفوذ افراد مشخصی صورت می گیرد.   عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور […]

مسئولان محلی در ولایت غور هیچ امیدواری برای برگزاری شفاف در این ولایت ندارند، به گفته آنها انتخابات در ولایت غور، فقط منبع درآمدی برای بزرگان قومی و افراد بانفوذ شده است. به گفته این مسئولان، انتخابات در غور به اساس قومیت و نفوذ افراد مشخصی صورت می گیرد.

 

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور می­گوید که بزرگان قومی و افراد با نفوذ در این ولایت نقش بسزایی در برگذاری انتخابات دارند، به گفته او، با وجود اختلافات قومی و نفوذ افراد مسلح در غور، هیچ امیدواری به برگذاری انتخاباتی شفاف وجود ندارد.

سخنگوی والی غور همچنان می­گوید بزرگان قومی از هر نامزد انتخاباتی که پول بیشتری دریافت کنند، قوم و قبیله شان را نیز وادار می سازند تا به همان کاندیدا رای بدهند.

 

بااین حال آقای خطیبی می گوید که جنب و جوش مردم برای گرفتن کارت رای دهی و اشتراک بیشتر در این پروسه نیز در غور زیاد است، اما به گفته او، این جنب و جوش، بیشتر بخاطر سوء استفاده برخی افراد از آراء مردم در انتخابات، جمع آوری طرفدار بیشتر و گرفتن پول های کلان از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی­ست.

 

سخنگوی والی غور می گوید که با وجود چنین مشکلات در این ولایت هیچ امیدواری به برگزاری انتخاباتی شفاف در غور وجود ندارد.

 به گفته او گرچه در انتخابات، ناظران داخلی و خارجی وجود دارند و از این پروسه نظارت می کنند، اما نفوذ برخی از افراد مسلح و بزرگان قومی در این ولایت، این انتخابات را در غور به چالش خواهد کشید.

غور ولایتی در غرب کشور که همواره وجود نزدیک به ۶ هزار فرد مسلح در آن نگرانی هایی را در پی داشته است، گرچه مسئولان تلاش های زیادی برای برطرف ساختن این مشکل انجام داده اند، اما این مشکل همه روزه به نگرانی های مردم و مسئولان می افزاید.

این موضوع حالا به جایی رسیده که مسئولان محلی در غور ادعا می کنند تا دو یا سه انتخابات آینده نیز امیدی به برگذاری انتخاباتی سالم در این ولایت نیست.