۲۱ می برابر به ۳۱ ثور را سازمان فرهنگی جهان یا یونسکو  روز جهانی تنوع فرهنگی برای توسعه نام­گذاری کرده است. این سازمان از تمامی اعضای سازمان ملل متحد و تمامی جوامع متمدن در خواست کرده است تا این روز را با حضور هنرمندان جشن بگیرند. اما افغانستان که دارای پیشینه تاریخی و تمدن بزرگ […]

۲۱ می برابر به ۳۱ ثور را سازمان فرهنگی جهان یا یونسکو  روز جهانی تنوع فرهنگی برای توسعه نام­گذاری کرده است. این سازمان از تمامی اعضای سازمان ملل متحد و تمامی جوامع متمدن در خواست کرده است تا این روز را با حضور هنرمندان جشن بگیرند. اما افغانستان که دارای پیشینه تاریخی و تمدن بزرگ است  خبری از تجلیل این روز  در آن، تاکنون شنیده نشده است.

روز جهانی توسعه فرهنگی اما در کشور ما کمتر سخنی در این پیرامون گفته شده است. این روز در سال ۲۰۰۱ میلادی در بیانیه یونسکو صادر شد و پس از آن، مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۱ می را روزجهانی تنوع فرهنگی برای گفت و گو و توسعه نام گذاشت.

فرهنگ و هنر افغانستان همانگونه که تمدن این منطقه برای بشریت ارزش مند است از جایگاه منحصر بفردی برخوردار است. همین چند روز پیش داکتر احمد ناصر سر مست، موسیقیدان افغان، جایزه معتبر فیلهارمونیک سلطنتی لند را به دست آورد ولی موسیقی اصیل افغانی با خطر نابودی مواجه است

با آنکه تلاش­هایی از سوی بخش­های مختلف در این راستا صورت گرفته ولی باز هم موسیقی بیرونی میچربد و موسیقی محلی در کما به سر میبرد. موسیقی ای که در گذشته هواخواها فراوانی داشت.

گذشته از موسیقی دیگر یادواره­های تاریخ پرارزش افغانستان هم دور از خطر نیستند. آثار باستانی در هرات که برخی از آنها دید مخاطب را به سه هزار سال پیش می­اندازد نگرانی از نابود شدن شان خاطر برخی فرهنگیان را پریشان کرده است. وضعی که خود مسئولان اطلاعات و فرهنگ اینگونه توصیف می­کنند: بیشتر آثار غیر منقول تاریخی نیاز به بازسازی دارند چه در شهر و چه در ولسوالی­های ۱۵ گانه ولایت هرات.

شماری از فرهنگیان در هرات به این باورند کم توجهی دولت در زمینه نگهداشت فرهنگ اصیل افغانی زمینه ساز خودباختگی فرهنگی می­شود. آنها می­گویند، اگر این روند اینچنین ادامه یابد جایگاهی ارزشی که این تکه از جغرافیا در دید جهان دارد از دست خواهد داد.