کار ساخت شاهراه هرات – غور و غور – کابل آغاز شد
کار ساخت شاهراه هرات – غور و غور – کابل آغاز شد

پس از این‌که کشور جاپان ضرب‌الاجلی برای برهم خوردن قرار داد ساخت شاه‌راه کابل-غور-غور-هرات, تعیین کرد, مردم ولسوالی‌های این ولایت گردهم آمدند تا اختلافات خود را از بین ببرند.  این سرک قرار بوده سال‌ها پیش ساخته شود؛ ولی به دلیل اختلاف نظر میان مردم شش ولسوالی این ولایت, این سرک تاکنون ساخته نشده است. فعالیت […]

پس از این‌که کشور جاپان ضرب‌الاجلی برای برهم خوردن قرار داد ساخت شاه‌راه کابل-غور-غور-هرات, تعیین کرد, مردم ولسوالی‌های این ولایت گردهم آمدند تا اختلافات خود را از بین ببرند.

 این سرک قرار بوده سال‌ها پیش ساخته شود؛ ولی به دلیل اختلاف نظر میان مردم شش ولسوالی این ولایت, این سرک تاکنون ساخته نشده است.

فعالیت مخالفین مسلح دولت در ولایت غور  آن‌اندازه بالاست که هیچ‌ یک از سران قوم‌, تاکنون حاضر نشدند اجازه دهند تا شاه‌راه بزرگ کابل-غور ساخته شود.

آن‌گونه که مقام‌ها در این ولایت می‌گویند, مردم شش ولسوالی ساغر, تولک, دولینه, شهرک, تیوره و چغچران پیوندی خوبی با هم ندارند و اکنون این اختلاف‌ها به پروژه‌های زیربنایی هم ضربه وارد کرده است.

عبدالحی خطیبی سخن‌گوی والی غور می‌گوید: کشور جاپان ضرب‌الاجلی را تعیین کرده که اگر اختلاف‌های مردم در این ولایت از بین نرود, آنان پروژه‌ی ساخت شاه‌راه کابل-غور و غور-هرات را اجرا نخواهند کرد.

در همین حال آقای خطیبی می‌گوید: سران تبارهای گوناگون این ولایت امروز گرد هم آمدند تا برای از بین بردن اختلاف‌ها میان خود سخن گویند.

چندی پیش هم رمضان آخوندزاده رییس شورای ولایتی غور در گفتگوهایی جداگانه, از شدت گرفتن اختلافات قومی ابراز نگرانی کرده بود.

اکنون آشکار شده که این اختلاف‌ها سبب شده تا روند بازسازی که چندان در غور صورت نمی‌گیرد, کندتر شود.

ولی مقام‌ها در این ولایت امیدوارند تا شاه‌راه کابل-غور ساخته شود. اگر این شاه‌راه که از ولایت غور عبور خواهد کرد و به هرات وصل می‌شود, ساخته شود, غور از انزوا و دور افتاده‌گی در می‌آید.

‌هم‌اکنون غور از جمله دورافتاده‌ترین ولایت‌ها غرب کشور به‌شمار می‌رود و این ولایت سرک پخته‌یی به‌سوی ولایت‌های غربی دیگر ندارد.